Meditácie

Mike Luetchford ve své knize Úvod do buddhismu a cvičení zazenu říká: Ze všeho nejdůležitější je cvičit zazen pravidelně každý den. Jestliže se mezi  cvičením objeví interval již jen několika málo dnů, ztratíme díky hektické a stresuplné povaze moderního života naši vyrovnanost. Ačkoliv někteří studenti buddhismu přísně praktikují zazen po dlouhou dobu v klášterech a jejich praxe má zcela jistě velký význam, pravá podstata zazenu se objeví pouze při pravidelné denní praxi po velmi dlouhé období.
 


 
Je-li to možné, je dobré cvičit zazen brzy ráno ihned po probuzení, aby se tak „udal tón“ novému dni. Každý si ale musí najít pro něj nejvhodnější rytmus, který vyhovuje jeho životnímu stylu a takto zavedenou rutinu pak zkusit dodržovat. Jestliže cvičíte zazen chvíli před tím, než jdete spát, bude váš spánek příjemnější a druhý den se probudíte svěžejší. Pokud zavedete tuto jednoduchou rutinu cvičení ihned po probuzení a těsně před usnutím, vybudujete si ten nejdůležitější základ svého života, života buddhisty. Jestliže vám to váš životní styl neumožňuje, dělejte pouze to, co dělat můžete a jako cíl si vytyčte udržet to. Máte-li děti, jsou pro vás možná rána příliš hektická a musíte čekat, než si najdete chvilku jen pro sebe. Je-li to možné, snažte se cvičit dvakrát denně tak, aby celkový čas cvičení tvořil asi jednu hodinu.
 

 
Perioda cvičení navíc o víkendech a dnech volna posílí váš stav vyrovnanosti a dodá klid vaší mysli do dalšího pracovního týdne. Pokud budete udržovat stejnou, přirozeně vzpřímenou pozici zazenu i v běžném životě, obzvláště když sedíte dlouhé hodiny v práci za stolem nebo když sledujete televizi, bude to pro vás velkým přínosem. Cvičení pozice vám pomůže udržet jasný a bdělý stav po celý týden. Pravidelné cvičení zazenu je nejdůležitějším prvkem v životě buddhisty. Čas od času, zvlášť když jste velmi zaměstnáni, se ukáže velmi složité pokračovat ve cvičení. Zazen nám ale paradoxně přináší největší užitek právě v těchto okamžicích. Raději než odložit cvičení, zkuste cvičit třeba jen malou chvilku, jen abyste udrželi vaši zaběhnutou rutinu. Snadněji se pak vrátíte ke své původní délce cvičení v okamžiku, kdy se váš život vrátí do normálních kolejí. Dokonce i jen několik minut cvičení zazenu má velký přínos.“
 

 
Praxe meditace (zazenu) je středobodem našeho studia buddhismu. Období intenzivní společné praxe je významnou podporou, která přináší, nejen prohloubení našeho porozumění, ale také konfrontaci, motivaci, nová přátelství a zážitky.