… mi pomáha vidieť veci jasnejšie. Čo je to „zen“? Moja verzia: „vidieť veci, aké sú“ …a „pravda vás oslobodí“.
Žijeme vo veku informácií. Vo svete, kde sa na nás informácie hrnú z každej strany, od rána do večera. Vo svete, kde musíme stihnúť viac a viac – lebo sami sme si toľko naložili. Vo svete stresu z práce, detí, školy, partnera. Z rádia, televízie, smsiek, z mailov, termínového kalendára, facebooku, webových stránok, z každej strany neustále sa na nás hrnie neustály prúd informácií. Neustály prúd stoviek právd.
Ktorá z nich je tá pravá? Správne vidieť, je extrémne dôležité, lebo darmo sedíte vo vlaku, ktorý ide super rýchlo, ak ide nesprávnym smerom. Veľa krát sa mi presne toto stalo. Žiadna z právd, nie je tá správna, pretože pravda nie je idea. Nie je vo forme niečoho, čo môžeme intelektuálne pochopiť, odkývať si, tomuto rozumiem. Nie je to niečo, čo si môžeme prečítať z knihy, alebo si vypočuť na prednáške.
Práve v tomto je meditácia zazen jedinečná, lebo vám vie pravdu ukázať. Stovky ton kníh, webových stránok – duchovných učení, dobrých, aj šarlatánskych, je dnes dostatok. Môžete si ich vypočuť, prečítať, odkývať ale kníh a múdrostí sa nenajete. Na krátku dobu vás nasýtia, ale len čítať a počúvať je málo.
Je dobre chápať teóriu, ale hlavne na začiatku sa zaobídete aj bez toho, lebo zazen nie je len teória, je to metóda. Presnejšie: je to spojenie filozofie a metódy. Jedinečnosť zazenu je v tom, že sa nesnaží nahradiť jedny farebné okuliare inými ružovejšími. Nesnaží sa nahradiť jednu myšlienku/ideu, inou – „lepšou“. To je tiež dôvodom, prečo sa zen nedá pochopiť čítaním výrokov majstrov. Zen je jednoduchý. Paradoxne preto môže byt ťažko pochopiteľný. V tom pomôže dobrý učiteľ.
V meditácii pozorujete sami seba a môžete si, sami sebe, lepšie porozumieť.
Nevýhodou, hlavne na začiatku je, že zazen nie je rýchla metóda. Neprináša rýchle zázračné výsledky. Nič čo by bolo „z vonku“ hneď vidieť čierne na bielom. Na rozdiel od toho sú iné techniky (rôzne terapie, relaxačne pásky, bubnovanie, šamanské techniky, autosugescie atd.), ktoré môžu priniesť rýchlu úľavu. Veľa našich problémov a trápení spočíva v tom, že naše hlavy sú ako hrniec s variacou sa polievkou, kde sa nám „melie“ 1000 myšlienok naraz a zamieňame si ich s realitou. Niektoré rýchlo riešenia sa podobajú systému „urobme poriadok tým, že zatvoríme dvere“, alebo „dajme na hrniec ťažší vrchnák“. Zazen naopak je niečo ako „uberme oheň“, alebo „dajme na chvíľu hrniec dole z varnej platničky“. Nechajme „špinu trocha usadiť“.
Problém je v tom, že ako náhle vstanete z podušky, voda sa postupne začne mútiť. Nedá sa tomu vyhnúť. A nie je ani cieľom sedieť celý deň na poduške, pretože chceme predsa žiť.
Nejaký efekt uvidíte hneď, niečo sa prejaví až počas dlhšej doby. Je to ako umyť si zuby – čisté budú hneď a budete to aj hneď cítiť, ale na zdravotnom stave chrupu to pocítite možno za pár rokov. Zazen z vás nespraví supermana, je skôr ako pravidelný antivírový test v počítači, alebo každodenná kvapka oleja do ložísk stroja. On ten stroj nejako pobeží aj bez toho oleja, ale asi o trocha horšie. Zasa aj keď budete mazať bicykel 4x denne, 200-kou na ňom nepôjdete – to proste nie je možné. Z druhej strany môže byt príjemné sa previesť na dobre fungujúcom bicykli a vôbec nevadí, že nejde tou 200 km/h rýchlosťou, ktorou by aj tak nemohol ísť.
Jedna zenová historka hovorí, ako sa raz majstra spýtali na podstatu zenu. Povedal: „Rob dobro, a vyvaruj sa zla“. Pýtajúci namietal, že to predsa aj 3 ročné dieťa vie… „Áno, aj trojročné dieťa to vie, ale pritom aj mne, čo mám 80 rokov robí problém to žiť.“ Takže by som povedal, že zen – ak funguje – by vám mal doslova fyzicky pomôcť „robiť dobro a nerobiť zlo“ – nielen vám povedať, že by to tak malo byt.
Ale pomôže len toľko – koľko je reálne môže. Ale viac by bola len fantázia. A realita je vždy lepšia ako fantázia.
Zen z vás nespraví supermana, ale môže vám umožniť žiť šťastnejší život.